+420 725 500 323 

Po-Pá 9:00-18:00

30. 9. 2019

Jaká svítidla se používala v historii?

Oheň byl tím prvním, čím si v pravěku, před desítkami tisíc let, člověk začal svítit, z ohně jsou odvozené louče a pochodně. I současnému člověku je příjemné světlo z krbu v domě či světlo z ohně na zahradě. I louče a pochodně se dodnes používají, ať už při divadelních či hudebních produkcích pod širým nebem nebo v interiérech restaurací v gotických sklepech, kde navozují středověkou atmosféru.

Dalším druhem svítidla, které člověk začal používat, byly olejové lampy. První vznikly v dobách před několika tisíci lety, olejové lampy znaly všechny starověké civilizace. Takováto lampa sestává z nádobky s olejem a z knotu a používá se dodnes. V některých místech Země stále k praktickým účelům, na našem území především k vytvoření atmosféry.

Dalším svítidlem, které člověk začal vyrábět, byla svíce, k ní patřil od počátku i svícen. Svíce byly po staletí mnohem vzácnějším svítidlem než olejové lampy, používaly se především k náboženským účelům, později i k osvětlení prostor světských a nakonec, když přestaly být vzácným zbožím, se dostaly i do selských chalup.

Vpodstatě variantou olejové lampy jsou petrolejové, lihové nebo benzinové lampy, které se začaly používat v 19. století, brzy se rozšířily a využívaly po celém světě.

Rovněž od začátku 19. století se začínají používat svítidla plynová. Nejdříve slouží k osvětlení veřejnému, ve velkých městech, poprvé se tak stalo v Londýně v roce 1813. Plynové osvětlení se z určitým zpožděním začalo zavádět i v interiérech, na konci 19. století ale bylo vystřídáno elektřinou a elektrická svítidla jsou dnes na našem území svítidly takřka výhradními. Slouží k osvětlení vnitřku budov i jako veřejné osvětlení.

Svítidla do současné domácnosti

Koupit do bytu nový lustr nebo lampu se na první pohled může zdát jednoduché. Ovšem realita bývá mnohdy velmi složitá. Nejde jen o to přijít do obchodu a ukázat na první lustr, který nám padne do oka. Důležité je pečlivě zvážit čtyři základní faktory: styl zařízení bytu, velikost pokojů, účel osvětlení a samozřejmě i finanční možnosti.

V posledním případě nejde jen o cenu jednotlivých lamp nebo lustrů, ale také o spotřebu elektřiny.

Světelné zdroje

Světelný zdroj je hlavní funkční součástí svítidla a zásadně ovlivňuje celou jeho konstrukci, to znamená velikost, tvar i volbu materiálů. Zdokonalování, vývoj i vznik nových světelných zdrojů jsou vždy spojeny s potřebou nových svítidel, která se snaží co nejlépe využít možnosti zdroje.

Svítidla a lidská psychika

Člověk sice musí dobře vidět, ale musí se také v místnosti cítit co nejlépe. Osvětlení působí na lidské emoce a každý člověk zdánlivě stejné osvětlení může vnímat jinak.

Architekti upozorňují na to, že světlo dokáže zničit, nebo naopak vylepšit celý prostor. Proto také doporučují určitý čas s osvětlením v bytě počkat a klidně nechat viset žárovky ze stropu a vše dobře promyslet.

Volba svítidel v bytě

Při volbě vhodného osvětlení se bere v úvahu rozměr místnosti, výška stropu, členitost pokoje a zájmy majitele bytu.

Centrální osvětlení slouží k nasvícení celé místnosti. V České republice je zdaleka nejoblíbenější a nejpoužívanější tradiční lustr zavěšený uprostřed místnosti. Stínidla na lustr si každý vybírá podle svého vkusu, je dobré ale přihlédnout také k jejich funkčnosti, to znamená k tomu, jakým způsobem rozptylují světlo po místnosti.

Další důležitou součást osvětlení celého bytu dotváří dosvětlovací svítidla, kterými jsou nejrůznější lampy ke čtení, osvětlení obrazů či světla u zrcadel nebo kuchyňské linky.

Svítidla a interiér místnosti

Při řešení osvětlení v interiéru je dobré rozlišovat jednotlivé prostory a funkční celky, které si vyžadují rozdílné osvětlení.

Při rozvaze je dobré vycházet i z toho, jaké povrchové úpravy prostor nabízí a jaké předměty jsou v místnosti k dispozici. Barva, struktura a povrchová úprava materiálů v místnosti se projevuje na odrazu světla. Povrchy leštěné a hladké materiály odrážejí větší množství světla než porézní materiály. Odraz a pohlcování světla, a tím i vnímání celého interiéru, výrazně ovlivňuje i barevnost - tmavší barevné tóny pohlcují více světla než tóny světlejší.

Světlo a exteriér

Nezanedbatelné je i osvětlení exteriéru rodinného domu. Osvětlení vstupu, dále například balkonů nebo teras, ale i částí zahrady patří k celkovému dojmu, jaký dům vytváří.

Světlo a život

Dynamika současného života vede k potřebě funkčního, variabilního interiéru bytu, který zároveň poskytuje zázemí, intimitu, dává možnost relaxovat a načerpat energii na další dny. Hektické době se přirozeně přizpůsobuje nejen životní tempo, ale i byt či dům. Důležitým prvkem je přitom právě světlo, které přímo souvisí s podstatou života.

Zeměpisná šířka naší republiky a náš životní styl jasně poukazují na to, že téměř polovinu života trávíme při umělém osvětlení. A proto nepodceňujme tento zdroj a udělejme vše pro to, abychom byli stále v dobrém světle.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

envelopecartphone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram