Lampy, stolní lampy a stojací lampy

První lampy se začaly používat už v prvních starověkých civilizacích pro osvětlování vnitřku domů a dále v posvátných stavbách k náboženským účelům.

Šlo především o olejové lampy, která se skládají z nádobky s olejem a z knotu. Knot funguje na základě takzvaného využití takzvaného kapilárního jevu. To znamená, že kapalina v knotu vzlíná sama do určité výšky a konec knotu tak může hořet, aniž by došlo k zapálení nádobky s olejem.

lampicky v dome

Petrolejová lampa

Petrolejová lampa, zkráceně petrolejka, je jednoduché osvětlovací těleso, které využívá plamenem hořícího petroleje. K rozšíření petrolejových lamp došlo především v 19. a první polovině 20. století.

Petrolejka se ale využívá dodnes, vzácněji jako nouzový zdroj světla nebo častěji jako zdroj světla v místech bez elektrorozvodné sítě.

Stylově působí petrolejová lampa na zahradě při grilování nebo při různých oslavách, kdy by sice nebylo problémem natáhnout kabel a rozsvítit světlo elektrické, ale atmosféra by se vytratila.

Petrolejová lampa je také velice oblíbeným dekoračním předmětem. V bytě slouží obvykle jen jako ozdoba, nezapaluje se.

lampicky ke cteni

Moderní lampy v bytě

Lampy jsou součástí prakticky každého bytu. I když se někdo teprve zařizuje a má zatím v bytě jen to nejdůležitější, dokáže lampa vytvořit pocit útulnosti, zabydlenosti a domova.

Lampy se vyrábějí v různých stylech, jako jsou rustikální, koloniální, moderní i klasický, každý má možnost si vybrat podle svého vkusu.

Moderních lamp je v prodeji nespočetné množství, pokud jde o jejich design. Liší se také typem a silou svého světelného zdroje.

Nejoblíbenější jsou lampy stojací a lampy stolní. Teprve postupně se do domácností prosazují různé typy lamp nástěnných či stropních, které mohou plně nahradit tradiční osvětlení místností centrálně umístěným lustrem.

osvetleni dum

Venkovní lampy

Lampy nemusí být pouze součástí interiéru. Bývají využívány také k iluminaci venkovního prostoru domu, například při jeho rozích nebo na terase.

Stojací lampy

Stojanová svítidla, tedy stojací lampy, se z architektonického hlediska liší od ostatních typů svítidel. Nejsou fixována na předem určenou polohu a mají pohyblivý přívod elektrické energie. Díky tomu je lze k osvětlení interiéru využít různým způsobem, který může jejich majitel také velmi snadno měnit.

Je zde ale i velké omezení: stojanové svítidlo vyžaduje půdorysnou plochu, a tedy zabírá místo.

Stojanová svítidla mají další specifikum – jejich konstrukce musí být robustní, aby se svítidlo nepřevrhlo. To designéři využívají při návrzích mnoha tvarových variant možného řešení. Což souvisí v další podstatnou funkcí stojací lampy v interiéru, kde působí jako výrazný dekorativní prvek.

osvetleni v dome

Světelně technická hlediska u stojacích lamp

Stojanové svítidlo může osvětlovat těmito způsoby:

  • nepřímé osvětlení vzhůru
  • přímé osvětlení dolů
  • kombinace obou předchozích verzí
  • boční směrování – všesměrné nebo usměrněn
  • svítící objekt

K rozhodnutí o tom, který způsob osvětlení zvolit, je třeba posoudit také světelný zdroj. Tím může být žárovka, halogenová žárovka, kompaktní zářivka, lineární zářivka, výbojka, nebo LED.

Vzájemnými kombinacemi způsobu osvětlení a druhu zdroje lze dosáhnout velkého počtu možností, jakými bude místnost osvětlena.

Jak vybírat stojací lampu?

Jednoznačně odpovědět na takto položenou otázku nelze. Každá lampa má své určení. Záleží na prostředí, na způsobu použití, na tom, pro jakou činnost je určena.

Jak tedy vybírat? Nejdůležitější je podání barev, směrování světla a jeho intenzita.

Stojanové svítidlo má tu schopnost, že může nasvětlovat odraznou plochu – strop, podhled, a odtud do prostředí dopadá rozptýlené, měkké, relativně rovnoměrné světlo.

Do kanceláře se lépe hodí zářivky a výbojky, u domácích stojacích lamp je zdaleka nejoblíbenější klasická žárovka.

Je třeba si také uvědomit, že stojanové svítidlo je obvykle značně velký artefakt, který po rozsvícení vizuálně ještě zvětší svůj „objem“. To, co se jeví při koupi jako zajímavý a originální objekt, může být po umístění do konkrétního bytu najednou až příliš velké.

stolni lampicka do pracovny

Stolní lampy

Protipólem svítidel, která především zdobí byt, bývají stolní svítidla do kancelářských prostor. Nejdůležitější je zde “ světelná pohoda„.

To ovšem neznamená, že musí utrpět design takového svítidla. Ve srovnání se svítidly pro byty jsou vytvořeny obvykle tak, aby svým designem na sebe nestrhávaly pozornost, která by mohla rušit pracovní výkon.

Také osazení světelnými zdroji je oproti bytu odlišné, převažují zde kompaktní nebo lineární zářivky. Pro rovnoměrné, neoslňující osvětlení pracovní plochy bez odlesků na obrazovkách monitorů jsou zářivkové zdroje nejvýhodnější.

Neméně důležitý je aspekt vysokého světelného výkonu v poměru k příkonu, to znamená, že zářivkový světelný zdroj nezatěžuje prostředí nežádoucím teplem.

Pro vytvoření celkové světelné pohody jsou vhodná zejména svítidla se světelným tokem směřujícím jak dolů na pracovní plochu stolu, tak i vzhůru – do stropu. Tím lze dosáhnout prostorově rovnoměrného osvětlení bez nežádoucích velkých kontrastů jasu na povrchu materiálů.

Stolní lampa pro práci v bytě

Pro ruční práci – psaní, kreslení, skicování, šití, modelování nebo drobné domácí opravy – je nutné také kvalitní a pohyblivé osvětlení.

Svítidlo by kromě dostatečné hladiny světla na pracovní desce mělo umožnit plynulou regulaci polohy zdroje a směru svitu, nejlépe dvěma nastavitelnými rameny.

Světelné podmínky u stolu

Plně funkční svítidlo by mělo pracovní plochu osvětlovat z výšky 40-50 cm pod úhlem 60-70 stupňů.

Hladina světla na stolní desce by se měla pohybovat v rozmezí 300 -1000 luxů, podle náročnosti činnosti u stolu konané.

Žárovky nebo jiné světelné zdroje?

Nejpříjemnější pro lidské oko je měkké, přirozeně nažloutlé světlo žárovky, pro celodenní svícení a práci doma však stojí za úvahu využití úspornějšího světelného zdroje. Kromě nižší spotřeby elektrické energie nabízí za vyšší pořizovací cenu dlouhou životnost.

designove lampicky

Stolní lampy a počítače

V dnešní době se lampa na stole ocitá v sousedství počítače a pro jejich vzájemné „dobré vztahy“ by měl jejich uživatel dodržovat určitá pravidla.

Lampa by měla být nasměrována na stolní desku a nikoliv na monitor, jen tak je možné se vyhnout nepříjemným odrazům a odleskům.

Pro optický komfort při sledování monitoru počítače je dobré pamatovat na světelný zdroj v jeho pozadí s podobnou intenzitou svitu jakou má obrazovka sama.

Při výběru vhodného svítidla je dobré vyvarovat možnosti oslnění, které působí rušivě, zvyšuje zrakovou únavu a odráží se na psychice – neschopností soustředění a ztrátou chuti k další práci. Proto je vhodné u stolních lamp umístěných vedle počítače zvolit stínidla, která dobře šíří světlo, ale současně dokonale kryjí světelný zdroj při pohledu z různých směrů. Oslnění však může vzniknout i nevhodnou polohou vhodně zvoleného svítidla, jehož světelný zdroj se při práci může ocitnout v zorném úhlu, toho, kdo u stolu pracuje.