osvetleni do interieru

Osvětlení do interiéru

Osvětlení budov, ve kterých člověk žije a pracuje, osvětlení ulic ve městech a silnic v krajině vykonalo dlouhou cestu od louče a pochodně až k elektrické žárovce a od žárovky k nejmodernějším výbojkám, laserům, luminiscenčním diodám a k sodíkovým lampám u dálnic.

Světlo v obytném prostředí splňuje tři úlohy.

Ve v prvé řadě osvětlení umožňuje orientaci v domě či bytě i v noci a ve tmě.

Druhou úlohou světla je funkční osvětlování jednotlivých činností, které jsou v bytě či domě vykonávány.

A v neposlední řadě osvětlení vykonává funkci estetickou, barvou svého světla zaplňuje prostory místností a zdůrazňuje v těchto prostorách určitá místa a prvky.

lampicky barevne

Osvětlení interiéru

Osvětlovací tělesa, jejich rozmístění, tvar, typ světleného zdroje a design určují celkovou atmosféru místností v domě či bytě i celkový dojem z celého bytu či domu.

Návrh osvětlení patří mezi jeden ze základních nástrojů architekta, který může prací se světly a stíny pomáhá vytvořit modelaci prostoru podle své představy. Stejně jako architekt může pomocí světel a stínů ovlivnit podobu svého domu či bytu, ten, kdo jej obývá.

Aby bylo možné umělým osvětlením správně reagovat na proměnlivé světlené poměry a široké spektrum činností, které se budou v místnostech bytu či domu odehrávat, je výhodné, aby bylo osvětlení v domě či bytě maximálně variabilní.

lustr dekorativni

Lustry

Slovo lustr se naše území dostalo dostalo přes francouzštinu a němčinu z latiny. Pochází od výrazu lustrare, osvěcovat.

Centrální lustr je na našem území tradiční ozdobou každého obývacího pokoje. Velikost lustru by měla vždy proporčně odpovídat velikosti této místnosti. Tvar lustru by měl zase korespondovat se stylem nábytku a doplňků. Ale vše je záležitost individuální a záleží na každém, jaký lustr mu vyhovuje, jaký si zvolí, tak aby se cítil příjemně a uvolněně.

V každém případě se tradiční lustr hodí do obývacího pokoje s vysokými stropy. Lustr zavěšený na řetězu, na kovové tyči či přímo na různě zbarveném či zdobeném kabelu vysokou místnost vhodně opticky zaplní a především sníží – lidské oko při vstupu do místnosti automaticky určí její výšku podle spodního okraje zavěšeného lustru.

Nástropní osvětlení

V místnostech s malou světlou výškou, tedy jinak řečeno s nízkým stropem, jsou nástropní svítidla velmi vhodnou volbou. Měla by být maximálně plochá, aby dojem nízkého stropu zbytečně nezesilovala. Kromě toho malá výška stínidla působí velmi elegantně a vhodně zapadá do nevelkého prostoru.

U rozlehlejších místností s nízkým stropem je možné z nástropních svítidel vytvářet ucelené kompozice.

V členitějších místnostech je možné nástropním osvětlením osvětlit každou jednotlivou funkční zónu samostatně – například v kuchyni zónu jídelní a zónu přípravy jídel.

Osvětlení vestavěnými svítidly

Takováto svítidla poskytují interiéru dostatečné množství světla, zůstávají velmi nenápadná, v některých případech dokonce takřka neviditelná.

Podhledová vestavěná svítidla se velmi často umisťují do sádrokartonového podhledu.

Ten vytvoří výrobcem požadovaný technický prostor pro osvětlovací tělesa včetně přívodních kabelů.

Nejčastěji se v současnosti v České republice osvětlení vestavěnými podhledovými svítidly používá v koupelnách a na toaletách.

Pozor je třeba dát na předimenzování výkonu v příliš malé místnosti či na svítidla s velmi úzkým osvětlovacím kuželem. Při jejich použití mohou vzniknout nežádoucí prudké světelné kontrasty mezi tmavými, ostře vyrýsovanými stíny a zbytečně ostrým světlem.

Osvětlovací rampy

Osvětlovací rampy nabízejí uspokojivé dodatečné řešení osvětlení v místnostech a prostorech, kde je k dispozici pouze jediný vývod elektrického kabelu v nevhodném místě. Různě dlouhé a libovolně tvarovatelné rampy umožňují přivést světlo i do těch částí místnosti, které by jinak nebylo možné dostatečně osvětlit.

Vzhledem ke svému lineárnímu charakteru osvětlovací rampy podtrhují eleganci úzkých a dlouhých prostorů, chodeb nebo schodišť. Výborně dokáží akcentovat také lineární kusy nábytku: sestavu vestavěných šatních skříní, prosklenou skříň se sbírkou porcelánu nebo skla nebo rozsáhlou knihovnu.

Také v podkroví umožňují osvětlovací rampy jemně a nenápadně rozsvítit všechny tmavé kouty navzdory mnoha nepravidelnostem v podhledu a složitým průnikům střešních rovin.

Osvětlení nástěnnými svítidly

Nástěnná svítidla nacházejí v obytném interiéru velmi široké uplatnění.

Mohou sloužit jako doplněk nástropních centrálních svítidel, což je běžné, mohou také centrální svítidla zcela nahradit, což je v České republice výjimečné.

Nástěnná svítidla obvykle vypadají lépe, pokud jich je v jednom prostoru použito více. Díky jednotnému designu se opticky vzájemně propojí a znásobí tak výsledný dojem a estetický účinek.

nastenna lampicka

Osvětlení jako dekorativní prvek

Především různé doplňující osvětlení v bytě, jako jsou různé typy lamp, mohou být jednak osvětlením funkčním, které slouží ke čtení v křesle či k práci u počítače na stole, jednak mohou sloužit k vytvoření atmosféry v bytě či domě, aniž by se svého účelu funkčního musely vzdát.

Právě stolní a stojací lampy mohou být výrazným dekorativním prvkem v bytě. Velkou výhodou je, že takovéto lampy se velmi snadno přemisťují, případně vyměňují za nové. Nové osvětlení stále téhož interiéru ho může výrazně proměnit a jde to velmi lehce, což se nedá říci například o výměně osvětlení vestavěného, které, i když s možností různého nasměrování, bude vycházet ze stále stejných bodů v prostoru.

retro stojaci lampa

Nepřeberné množství tvarů, velikostí a materiálů právě stolních a stojacích svítidel umožňuje také zvolit vhodné řešení interiéru v libovolném stylu.

V moderním interiéru nacházejí uplatnění i méně obvyklé způsoby dekorativního osvětlení. Již několik let stoupá obliba osvětleného nábytku. Drobná svítidla zabudovaná přímo do nábytkových polic je možné umístit v regálech obývacích sestav, v knihovnách, ve vitrínách nebo v šatních skříních.

Další variantou dekorativního osvětlení jsou různá světelná dekorativní tělesa-objekty, umělecky zpracovaná.

Světlo je základním prvek v interiéru. Bez světla není možné se v interiéru vůbec orientovat, tak jako to není možné v hlubokém sklepě či v jeskyni. Světlo je v interiéru ale důležité nejen pro samotné vidění, pro orientaci v prostoru, který umělé světlo umožňuje, ale rovněž pro tvorbu prostředí.

stolni lampicka

Sebelepší interiér bez správného nasvícení nemusí působit dobrým dojmem. Architekt či uživatel interiéru by měl mít na mysli skloubení estetického i funkčního řešení osvětlení prostoru.

Platí zásady správného osvětlení, které je třeba respektovat, hlavní zásada je však zcela přirozená – na svou činnost potřebuje člověk dobře vidět.

Hodnoty osvětlení v českých interiérech

Podle aktuálních průzkumů dosahuje průměrné osvětlení českých bytů pouze poloviny celkové hodnoty doporučené Mezinárodní komisí pro osvětlování (doporučené rozpětí osvětlení obytných prostor je 50 až 300 luxů, například pokoj 50 luxů, kuchyně 100 luxů, pracovní stůl 300 luxů).

Požadavek a potřeba určité hladiny osvětlení jsou však velmi individuální, závisejí na konkrétní činnosti a prostředí, na prostorovém a barevném řešení interiéru. Také povrchové řešení interiéru je v tomto ohledu velmi důležitý faktor, neboť schopnost odrážet či pohlcovat světlo má pro výslednou účinnost osvětlení velký význam.

vrstvenne osvetleni

V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu věk uživatele. S přibývajícími lety člověk obvykle potřebuje intenzivnější osvětlení a více vhodného místního osvětlení na konkrétní činnosti.

Osvětlení v ložnici

Osvětlení v ložnici pro jednoho není problém. Manželská ložnice však vyžaduje složitější řešení, zejména když vedle sebe spí spáč a čtenář. Čtenář potřebuje dobře vidět, a nesmí rušit spícího partnera. Ideálním uspořádáním jsou nastavitelná svítidla se stmívači instalovaná nad postelí.

osvetleni v loznici