Vše o LED – diody a LED žárovky

Výraz LED je zkratkou anglických slov Light-Emitting Diode (světlo vyzařující dioda). V češtině je zažité používat slovní spojení LED dioda, které je vlastně chybné, jelikož dochází ke zdvojování slova dioda.

První komerční LED od General Electric (pouze v červené barvě světla s relativně malou intenzitou) pro signalizační a zobrazovací účely byly vyrobeny již v roce 1962. Pokrok v tomto oboru byl zpočátku velmi pomalý. Nick Holonyak Jr. (narozen 1928) na University of Illinois at Urbana-Champaign vyvinul první prakticky fungující LED diodu s viditelným spektrem ve zmíněném roce 1962.

Koncem 80. a začátkem 90. let dvacátého století se výzkum zaměřil na řešení tří hlavních problémů LED, to znamená na zvýšení světelného toku červené barvy, na vývoj zelené, žluté, modré a bílé barvy a na podstatné zvýšení účinnosti.

V 90. letech se objevily první aplikace LED v automobilech a od počátku nového tisíciletí je nástup technologie LED stále výraznější.

Výhody použití LED diod

Mohou vyzářit světlo v požadované barvě bez použití složitých barevných filtrů.

Jejich pouzdro může být navrhnuto k soustředění světla na určité místo. Světelné tepelné (žárovky) a fluorescenční (zářivky) většinou potřebují k soustředění světla vnější optickou soustavu.

V zařízeních, kde je využívána funkce „stmívání„, nemění svou barvu při snížení napájecího proudu, na rozdíl o žárovek, které při snížení napájení vydávají žlutější světlo.

led pasky

Jsou odolné vůči nárazům.

Jsou ideální na použití v zařízeních, kde dochází k častému vypínání a zapínání zařízení, na rozdíl od žárovek, které mohou při častém zapínání a vypínaní snadno shořet.

Účinnost LED diody

Je všeobecně známo, že malá účinnost klasických žárovek se projevuje ve vysoké spotřebě elektrické energie. Příliš velká část spotřebované energie připadá na ztráty v podobě neviditelného infračerveného záření a odvedeného tepla.

Polovodičové světelné zdroje nazývané LED diody mají velkou svítivost a jejich účinnost dosahuje až 40 %, což je až třináctkrát více než v případě klasických žárovek, šestkrát více než u halogenových žárovek a téměř dvakrát více než v případě tradičních zářivek.

Šetření elektrické energie

Tento zdroj světla nové generace umožňuje další významné snížení spotřeby elektrické energie, a tím i další úsporu nákladů. Životnost LED diody bývá minimálně 50 000 hodin, což je padesátkrát více než v případě běžných žárovek a osmkrát více než u úsporných zářivek.

Při použití LED diody v kapesních či akumulátorových svítilnách se baterie nebo akumulátory mnohem pomaleji vybíjejí, a tedy mnohem déle vydrží.

V mnoha svítidlech lze jednoduše LED diody zaměnit za klasické zdroje bez dalších úprav.

Praktické použití v domácnosti

Praktické použití v domácnostech je sice zatím příliš drahé, díky vysokým pořizovacím nákladům, to by se ale mělo změnit již v blízké budoucnosti.

LED žárovky nejsou žárovky

LED – Light-Emitting Diode (světlo vyzařující dioda) generuje světelné záření při průchodu proudu polovodičovým přechodem, používá tedy jiný fyzikální princip než žárovky nebo výbojky a má mnoho vlastností, kterými se od klasických zdrojů světla odlišuje.

led svetla

V češtině je, jak pokud jde o prodejní místa, tak v běžné komunikaci mezi lidmi, označení LED dioda, které dvojí označení dioda ve zkratce LED, a stejně tak název LED žárovka.

Vlastnosti a výhody LED žárovek

 • Téměř monochromatický světelný zdroj, přímá produkce barevného světla bez použití filtrů způsobujících ztráty světelného toku.
 • Podstatně menší velikost než u konvenčních světelné zdrojů (například Smart LED je menší než 0,1 mm).
 • Větší počet možných typů.
 • Dlouhá životnost – až 100 tisíc hodin při dodržení provozních podmínek.
 • Nízká spotřeba energie.
 • Vysoká účinnost.
 • Nízké tepelné ztráty.
 • Definovaný úhel světelného svazku.
 • Pokrytí celého barevného spektra.
 • Plynule nastavitelné stmívání.
 • Vysoká odolnost proti otřesům a vibracím.

Praktické použití LED žárovek ve všeobecném osvětlování

Momentálně ještě příliš drahé pro hromadné zařazení v aplikacích všeobecného osvětlování. Srovnatelný světelný tok bílé LED je mnohonásobně dražší než u lineární zářivky.

automobilismus led

Běžnou záležitostí použití LED jsou reklamní poutače a zobrazovací panely. Stále běžnější, oblíbenější a dostupnější jsou také LED ruční svítilny.

Rozdíly mezi OLED a LED

Velmi rychle po technologii LED nastupuje technologie nová, nazývaná OLED. Grafika, obrázky a písmo jsou OLED zobrazovány s velmi velkou ostrostí, a to i při nízkých teplotách. Zatímco LED jsou vyráběny na pevných podložkách, krystalické mřížky zajišťují správné uspořádání polovodičových atomů, OLED není nutné vyrábět na pevných podložkách, potřebné uspořádání zajišťují organické molekulyDispleje OLED se vyrábějí v požadované velikosti a zapouzdřené. LED je bodový světelný zdroj, jenž je vhodný zejména pro signalizaci, efektové osvětlování a pro mnoho dalších aplikací, v osvětlování se LED a OLED spíše doplňují, než aby si konkurovaly.