Svítidla a Osvětlení - pohled do historie

Oheň byl tím prvním, čím si v pravěku, před desítkami tisíc let, člověk začal svítit, z ohně jsou odvozené louče a pochodně. I současnému člověku je příjemné světlo z krbu v domě či světlo z ohně na zahradě. I louče a pochodně se dodnes používají, ať už při divadelních či hudebních produkcích pod širým nebem nebo v interiérech restaurací v gotických sklepech, kde navozují středověkou atmosféru.

Dalším druhem svítidla, které člověk začal používat, byly olejové lampy. První vznikly v dobách před několika tisíci lety, olejové lampy znaly všechny starověké civilizace. Takováto lampa sestává z nádobky s olejem a z knotu a používá se dodnes. V některých místech Země stále k praktickým účelům, na našem území především k vytvoření atmosféry.

svicky

Dalším svítidlem, které člověk začal vyrábět, byla svíce, k ní patřil od počátku i svícen. Svíce byly po staletí mnohem vzácnějším svítidlem než olejové lampy, používaly se především k náboženským účelům, později i k osvětlení prostor světských a nakonec, když přestaly být vzácným zbožím, se dostaly i do selských chalup.

Vpodstatě variantou olejové lampy jsou petrolejové, lihové nebo benzinové lampy, které se začaly používat v 19. století, brzy se rozšířily a využívaly po celém světě.

Rovněž od začátku 19. století se začínají používat svítidla plynová. Nejdříve slouží k osvětlení veřejnému, ve velkých městech, poprvé se tak stalo v Londýně v roce 1813. Plynové osvětlení se z určitým zpožděním začalo zavádět i v interiérech, na konci 19. století ale bylo vystřídáno elektřinou a elektrická svítidla jsou dnes na našem území svítidly takřka výhradními. Slouží k osvětlení vnitřku budov i jako veřejné osvětlení.

starodavny lustr

Přes bouřlivý rozvoj světelných zdrojů a svítidel koncem 19. a zejména 20. století, lidstvo stále používá za účelem osvětlení všechny dosud známé zdroje. Jde především o zdroje teplotní, které mohou být spalovací-plamenné, jako oheň, louče, svíčky, petrolejový a plynový plamen. Od konce 19. století se používají žárovky, které jsou vakuové nebo plněné plynem. Zatím posledními moderními prakticky využívanými zdroji světla jsou zdroje plně výbojové, což jsou nízkotlaké a vysokotlaké výbojky, a dále zdroje polovodičové nazývané LED. O tom, že levné, bezpečné a dobré umělé osvětlení podstatně urychlilo rozvoj zemí, které ho v plné míře využívaly, existuje řada dokladů. V této souvislosti je dobré si uvědomit, že umělé osvětlení začaly již koncem 19. století nejvíce a nejšířeji využívat Spojené státy americké a na jejich ekonomice to je dosud dobře patrné. Přesto ale spalovacími světelnými zdroji svítí ještě asi dvě miliardy chudých třetího světa, kteří platí za nedostatečné nejnutnější osvětlení mnohem více než lidé v rozvinutých zemích za kvalitní elektrické osvětlení pro práci i odpočinek po celých dvacet čtyři hodin denně.

Svítidlo je elektrický spotřebič sloužící k vytvoření umělého světla či osvětlení.

Centrální svítidlo – soustavy svítidel

Dnes už jen zcela výjimečně můžeme sledovat zvenčí v polopotemnělých oknech ono teplé, žlutavé osvětlení jen dolní části okenního otvoru. Jen pamětníci už si vzpomínají na časy, kdy centrální svítidlo – lustr – bylo jediným svítidlem v celé místnosti. Životní úroveň stoupla, téměř ve všech domácnostech nastala změna od jednoho centrálního svítidla k soustavě různých svítidel. Jde o svítidla stropní, nástěnná, stojanová či stolní, která umožňují lépe reagovat na stále se zvyšující nároky na bydlení či na obytné prostředí, na práci, na odpočinek. Centrální svítidlo je odsunuto do pozadí – je možné svítit z různých bodů s tím, že osvětlovány jsou konkrétní plochy, místa či objekty. Výběr takovýchto svítidel je veliký.

osvetleni pocitac

Výběr svítidla

Při výběru vhodného stropního svítidla je nejdůležitější posoudit prostor jako celek. Potřebujeme prostor dojmově snížit, či naopak je nutné pro opačný efekt svítit do stropu? Chceme, aby bylo v místnosti jediné svítidlo dominantou, nebo aby řada vestavěných či nástěnných světel byla přirozenou součástí prostoru? Obdobné otázky se vztahují i k výběru dalších svítidel. Některá mohou být čistě funkční, jiná plní především dekorativní funkci. Jak si kdo osvětlují svůj byt či dům, záleží jistě především na něm. Je na rozhodnutí každého, zda si vše předem promyslí, či dá přednost improvizaci. Vybírat je z čeho. Jde o to vybrat tak, aby se ten, kdo v bytě či domě bydlí, v něm cítil dobře. A přitom hraje výběr svítidel důležitou roli. Určitě v našich geografických podmínkách s dlouhou zimou, kdy při umělém osvětlení trávíme značnou část svého času.

moderni osvetleni kuchyne

Svítidla do současné domácnosti

Koupit do bytu nový lustr nebo lampu se na první pohled může zdát jednoduché. Ovšem realita bývá mnohdy velmi složitá. Nejde jen o to přijít do obchodu a ukázat na první lustr, který nám padne do oka. Důležité je pečlivě zvážit čtyři základní faktory: styl zařízení bytu, velikost pokojů, účel osvětlení a samozřejmě i finanční možnosti.

V posledním případě nejde jen o cenu jednotlivých lamp nebo lustrů, ale také o spotřebu elektřiny.

osvetleni kuchyne

Světelné zdroje

Světelný zdroj je hlavní funkční součástí svítidla a zásadně ovlivňuje celou jeho konstrukci, to znamená velikost, tvar i volbu materiálů. Zdokonalování, vývoj i vznik nových světelných zdrojů jsou vždy spojeny s potřebou nových svítidel, která se snaží co nejlépe využít možnosti zdroje.

Svítidla a lidská psychika

Člověk sice musí dobře vidět, ale musí se také v místnosti cítit co nejlépe. Osvětlení působí na lidské emoce a každý člověk zdánlivě stejné osvětlení může vnímat jinak.

Architekti upozorňují na to, že světlo dokáže zničit, nebo naopak vylepšit celý prostor. Proto také doporučují určitý čas s osvětlením v bytě počkat a klidně nechat viset žárovky ze stropu a vše dobře promyslet.

svetlo nalada

Volba svítidel v bytě

Při volbě vhodného osvětlení se bere v úvahu rozměr místnosti, výška stropu, členitost pokoje a zájmy majitele bytu.

Centrální osvětlení slouží k nasvícení celé místnosti. V České republice je zdaleka nejoblíbenější a nejpoužívanější tradiční lustr zavěšený uprostřed místnosti. Stínidla na lustr si každý vybírá podle svého vkusu, je dobré ale přihlédnout také k jejich funkčnosti, to znamená k tomu, jakým způsobem rozptylují světlo po místnosti.

Další důležitou součást osvětlení celého bytu dotváří dosvětlovací svítidla, kterými jsou nejrůznější lampy ke čtení, osvětlení obrazů či světla u zrcadel nebo kuchyňské linky.

loznice osvetleni

Svítidla a interiér místnosti

Při řešení osvětlení v interiéru je dobré rozlišovat jednotlivé prostory a funkční celky, které si vyžadují rozdílné osvětlení.

Při rozvaze je dobré vycházet i z toho, jaké povrchové úpravy prostor nabízí a jaké předměty jsou v místnosti k dispozici. Barva, struktura a povrchová úprava materiálů v místnosti se projevuje na odrazu světla. Povrchy leštěné a hladké materiály odrážejí větší množství světla než porézní materiály. Odraz a pohlcování světla, a tím i vnímání celého interiéru, výrazně ovlivňuje i barevnost - tmavší barevné tóny pohlcují více světla než tóny světlejší.

Světlo a exteriér

Nezanedbatelné je i osvětlení exteriéru rodinného domu. Osvětlení vstupu, dále například balkonů nebo teras, ale i částí zahrady patří k celkovému dojmu, jaký dům vytváří.

zahrada osvetleni

Světlo a život

Dynamika současného života vede k potřebě funkčního, variabilního interiéru bytu, který zároveň poskytuje zázemí, intimitu, dává možnost relaxovat a načerpat energii na další dny. Hektické době se přirozeně přizpůsobuje nejen životní tempo, ale i byt či dům. Důležitým prvkem je přitom právě světlo, které přímo souvisí s podstatou života.

Zeměpisná šířka naší republiky a náš životní styl jasně poukazují na to, že téměř polovinu života trávíme při umělém osvětlení. A proto nepodceňujme tento zdroj a udělejme vše pro to, abychom byli stále v dobrém světle.

Rozsviťte svou domácnost i exteriér designovým osvětlením na DESIGNLIGHTS.CZ. Jsme online specialista na všechny druhy svítidel a osvětlení do interiéru i exteriéru. Na DESIGNLIGHTS najdete designová stropní svítidla, nástěnná svítidla, lampy, lustry, bodovky, zkrátka osvětlení všeho druhu. Široký výběr za skvělé ceny na DESIGNLIGHTS.
Vybírejte z nabídky
118150
produktů
615
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
DESIGNLIGHTS