+420 725 500 323 

Po-Pá 9:00-18:00

22. 10. 2019

Osvětlení interiéru

Světlo je základním prvek, který se postará o osvětlení v interiéru. Bez světla není možné se v interiéru vůbec orientovat, tak jako to není možné v hlubokém sklepě či v jeskyni. Světlo je v interiéru ale důležité nejen pro samotné vidění, pro orientaci v prostoru, který umělé světlo umožňuje, ale rovněž pro tvorbu prostředí.

Sebelepší interiér bez správného nasvícení nemusí působit dobrým dojmem. Pořizujete-li nábytek levně, ale chcete mu dodat luxusní vzhled, musíte jej správně nasvítit. Architekt či uživatel interiéru by měl mít na mysli skloubení estetického i funkčního řešení osvětlení prostoru.

Platí zásady správného osvětlení, které je třeba respektovat, hlavní zásada je však zcela přirozená - na svou činnost potřebuje člověk dobře vidět.

Hodnoty osvětlení v českých interiérech

Podle aktuálních průzkumů dosahuje průměrné osvětlení českých bytů pouze poloviny celkové hodnoty doporučené Mezinárodní komisí pro osvětlování (doporučené rozpětí osvětlení obytných prostor je 50 až 300 luxů, například pokoj 50 luxů, kuchyně 100 luxů, pracovní stůl 300 luxů).

Požadavek a potřeba určité hladiny osvětlení jsou však velmi individuální, závisejí na konkrétní činnosti a prostředí, na prostorovém a barevném řešení interiéru. Také povrchové řešení interiéru je v tomto ohledu velmi důležitý faktor, neboť schopnost odrážet či pohlcovat světlo má pro výslednou účinnost osvětlení velký význam.

V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu věk uživatele. S přibývajícími lety člověk obvykle potřebuje intenzivnější osvětlení a více vhodného místního osvětlení na konkrétní činnosti.

Osvětlení v ložnici

Osvětlení v ložnici pro jednoho není problém. Manželská ložnice však vyžaduje složitější řešení, zejména když vedle sebe spí spáč a čtenář. Čtenář potřebuje dobře vidět, a nesmí rušit spícího partnera. Ideálním uspořádáním jsou nastavitelná svítidla se stmívači instalovaná nad postelí. Moderní ložnicové sestavy často disponují zabudovaným osvětlením, je však nutné brát ohled na celkový dojem a kvalitu osvětlení v ložnici.

Osvětlení v bytě - dlouhodobá záležitost

Osvětlení v bytě je nekonečné téma. Vytvořit takové osvětlení, které zároveň splňuje zdravotní, bezpečnostní a ekonomická kritéria a které navíc vyhovuje estetickým a funkčním požadavkům všech členů domácnosti, je velmi složitý úkol. Nelze najít správné řešení okamžitě, je třeba se světlem žít, zkoušet různé varianty a časem se dobrat ideálního řešení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

envelopecartphone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram