Vybíráme lustr do obývacího pokoje

the interior of the 4324490 640

Za obytnou místnost se obvykle pokládá takový prostor, který není jednoúčelově uzpůsoben k pracovnímu, pomocnému či jinému využití. Lze ji tedy využívat k přebývání v celé její ploše nebo alespoň v její části.

Důležitým poznatkem je skutečnost, že lidské příbytky potřebují své centrum, tedy ústřední prostor bytu. Je jím místnost, kterou nejvíce a nejčastěji mohou užívat všichni obyvatelé jednoho příbytku, jestliže nechtějí odejít do soukromí. Do takové místnosti se přivádějí návštěvy, tam se soustřeďuje život rodinného společenství.

Původně byl obytnou místností jediný prostor dávnověkého přístřešku, zatímco ostatní prostory postupně narůstaly kolem něj. V současnosti takovým prostorem u rodinných domů často obytná hala, u nájemních bytů nejčastěji obývací pokoj.

centralni osvetleni

Světelné těžiště

Takováto hlavní místnost v dávné minulosti mívala jako své světelné těžiště ohniště. Tuto roli později ve větších prostorech nahradil závěsný lustr, obvykle s lustr se svícemi či později s více plynovými plameny.

Toto osvětlení bývalo doplněno menšími svítidly spíše jen velmi výjimečně. Dnes je naopak plně otevřena a také uskutečňována možnost doplnit lustr v obývacím pokoji řadou dalších světel. V těch částech prostoru, kde jsou víceméně zapotřebí (lampa určená ke čtení) nebo kde jsou umístěny především z důvodů dekorativních.

osvetleni obyvaci pokoj

Celkové osvětlení prostoru obývací místnosti

Celkové osvětlení prostoru by mělo zajistit přiměřenou viditelnost pro všechny přítomné.

Osvětlení ústředním svítidlem - lustrem

Ústřední svítidla (lustry) napomáhají pocitu semknutosti společenství, sounáležitosti přítomných. Vyvolává tedy pocity, které jsou hluboko v našem podvědomí a vztahují se k dávnému prožitku semknutosti širší rodiny kolem jednoho ohně.

chandelier 203510 640

Umístění lustru je proto velmi důležité. Je-li lustr umístěn na stropě uprostřed místnosti, jak je tomu v mnoha současných bytech, podporuje soustředné vnímání, zdůrazňuje střed. Všechny stíny v místnosti se středové poloze podřizují a svými směry se k ní vztahují, což člověk podvědomě vnímá.

Rozsviťte svou domácnost i exteriér designovým osvětlením na DESIGNLIGHTS.CZ. Jsme online specialista na všechny druhy svítidel a osvětlení do interiéru i exteriéru. Na DESIGNLIGHTS najdete designová stropní svítidla, nástěnná svítidla, lampy, lustry, bodovky, zkrátka osvětlení všeho druhu. Široký výběr za skvělé ceny na DESIGNLIGHTS.
Vybírejte z nabídky
118252
produktů
615
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
DESIGNLIGHTS